NOWE SUROWCE 

W świecie Life is Feudal nie brakuje surowców naturalnych, dzięki którym możesz stworzyć swoje królestwo od podstaw. Jednak poza pospolitymi surowcami naturalnymi potrzebujesz czegoś więcej – surowców regionalnych i surowców rzadkich. Dotychczas cały świat podzielony był na regiony, w których mogłeś wyhodować, wykopać lub zebrać surowce charakterystyczne dla danego regionu. Od patcha 0.2.0 poza pospolitymi i regionalnymi surowcami potrzebujesz też surowców rzadkich. Co do zasady: 
 • dla recept wysokiego poziomu będziesz potrzebował surowców regionalnych,
 • dla recept średniego poziomu będziesz potrzebował rzadkich surowców,
 • zaś dla recept niskiego poziomu będziesz potrzebował surowców pospolitych.
W założeniu ten mechanizm ma pobudzać poszczególne królestwa do współpracy i handlu. Do surowców rzadkich zalicza się: żyto, owies, owcę górską, sardynki, drewno bursztynowe, siarkę, gips, i inne (twórcy nie precyzują). Surowce te możesz zebrać, wydobyć lub wyhodować tylko w kilku regionach świata. 

TUBYLCY / NATIVES

Pamiętaj o tym, że niektóre tereny w Nowym Świecie mogą być zamieszkane przez tubylców. Ich wioski rozsiane są po całej mapie, zaś ich mieszkańcy mogą nie być przyjaźnie nastawieni. Możesz zmierzyć się z nimi i jeżeli ich pokonasz zdobyć cenne rzeczy. Musisz jednak wiedzieć, że może to nie być łatwe zadanie. Zbierz wcześniej drużynę, lecz nie większą niż 10 wojów. W przeciwnym przypadku tubylcy mogą się schować i schować swoje skarby.

NOWA MAPA

Zmiany wprowadzone przez patch 0.2.0 objęły również mapę! Nowy Świat jest nie tylko 3 razy większy (z 441 km2 na 1296 km2), ale też inaczej zaprojektowany. W centrum mapy dominują pasma górskie, wyżyny i kaniony, zaś zatoki i rzeki znajdują się na rubieżach. Istotną zmianą, poza rozmiarem i ukształtowaniem terenu, jest też system administracyjny panujący w Nowym Świecie.

PROWINCJE I LENNA

Mapa podzielona będzie na prowincje, zaś prowincje na lenna. Żeby zdobyć kontrolę nad lennem musisz:
 • albo postawić na jego terytorium monument gildyjny lub outpost,
 • albo przejąć monument należący do innej gildii lub outpost (patrz…).
Na każdym lennie może być tylko jeden monument gildyjny lub outpost.
map_fief (1)

POWIERZCHNIA LENNA

Powierzchnia każdego lenna wynosi około 4900 kratek (nie każde lenno jest takie samo, mogą się różnić o około 500 kratek), czyli +/- tyle ile dotychczas claim o poziomie t2. Po patchu 0.2.0 nie ma czegoś takiego jak town lub real claim. Budując monument kontrolujesz całe lenno (tak jakby wszystko było na real claimie), na którym możesz się budować i rozwijać – oczywiście w granicach lenna. Co za tym idzie, Twoje ziemie są narażone na wrogie najazdy i będziesz musiał ich bronić.
Rozwijając swoje królestwo pamiętaj o tym, że lenna, na których są postawione monumenty gildyjne, nie mogą ze sobą graniczyć. To znaczy, że lenno, na którym stoi monument gildyjny może graniczyć tylko z lennami, na których wybudowano Outposty.

 

PROWINCJE

Każda prowincja składa się z 50 lenn. Granice prowincji się nie zmieniają. Prowincją może rządzić tylko jedna gildia, która odniosła zwycięstwo w bitwie o władanie prowincją (IB). Namiestnik takiej prowincji nie ma wpływu na należące do niej lenna, ale może czerpać z nich korzyści w postaci podatków.
 
Podatki pobierane są automatycznie i pojawiają się w skarbcu gildii, która kontroluje prowincję. Na razie wysokość podatków jest stała dla każdej prowincji i wynosi 20% wartości monet, którymi płacą lennicy za utrzymanie gildyjnych monumentów i Outpostów. Później może to się zmienić i sam będziesz mógł określić wysokość podatków, jakie będą musieli zapłacić Twoi lennicy. Pamiętaj! Im liczniejsze i bogatsze lenna, tym większy dochód namiestnika prowincji.
 

PROTEKTORATY

Protektoraty to tereny kontrolowane przez Koronę. Zajmują one powierzchnię odpowiadającą łącznie 24 serwerom i są rozsiane na mapie świata. Protektoraty będą skupione wokół 4 początkowych wiosek. Na ich terenie nie są pobierane dodatkowe podatki – tak, jak ma to miejsce w prowincjach – i są jedynym miejscem gdzie nie możesz zbudować ani monumentu, ani Outpostu. W ich miejsce będziesz mógł postawić swój personalny claim. Na terenie protektoratów jesteś bezpieczny. Nikt nie może Ciebie zranić, ale i Ty nie możesz nikomu zrobić krzywdy. Protektoraty to idealne miejsce dla początkujących graczy, którzy nie mają lub nie szukają gildii.
Poniżej, na mapie, zaznaczyliśmy możliwe lokalizacje protektoratów.
Inne gildie mogą walczyć o tytuł namiestnika protektoratu. Jeżeli im się uda przejąć kontrolę nad takim protektoratem, ich gildia będzie otrzymywała 20% wartości monet płaconych w celu trzymania prywatnego claimu (różnica między prowincją a protektoratem jest taka, że koszt utrzymania personalnego claimu nie będzie powiększony o koszt podatku!).

 

MONUMENTY I OUTPOSTY

Monument gildyjny może być rozwijany z poziomu t1 do t4. I tak:
 
MONUMENT poziom T1

MONUMENT poziom T1

 • może kontrolować maksymalnie 1 dodatkowe lenno (1 lenno gdzie stoi twój monument i 1 dodatkowe, sąsiadujące z nim lenno)
MONUMENT poziom T3

MONUMENT poziom T3

 • żeby rozwinąć monument do poziomu t3 musisz mieć pod swoją kontrolą co najmniej 2 sąsiadujące z nim lenna
 • może kontrolować maksymalnie 6 dodatkowych lenn
MONUMENT poziom T2

MONUMENT poziom T2

 • żeby rozwinąć monument do poziomu t2 musisz mieć pod swoją kontrolą co najmniej 1 sąsiadujące z nim lenno
 • może kontrolować maksymalnie 3 dodatkowe lenna
MONUMENT poziom T4

MONUMENT poziom T4

 • żeby rozwinąć monument do poziomu t4 musisz mieć pod swoją kontrolą co najmniej 3 sąsiadujące z nim lenna
 • może kontrolować nieograniczoną liczbę lenn

OUTPOSTY

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Outpostów. Można je rozwinąć, ale tylko do poziomu t3. Rozbudowując Outpost:
 • zwiększasz jego możliwości produkcyjne,
 • zwiększasz czas wymagany do jego przejęcia (na razie nie wiadomo z ilu min do ilu),
 • zwiększasz jego odporność na zniszczenia.
Rozwijanie poziomów Outpostów niesie ze sobą jeszcze jedną, strategiczną korzyść. Jeżeli masz Outpost rozwinięty do poziomu t3, wróg, żeby go zająć, będzie musiał przejąć go 3 razy. Każde takie zajęcie obniża jego poziom o 1. Dopiero kiedy twój Outpost będzie na poziomie t1, wróg będzie mógł przejąć Outpost i należące do niego lenno.

 

GODZINY SĄDU

Każda gildia po powstaniu musi wybrać 3 pory z 6 możliwych na tak zwaną Godzinę Sądu (Pierwsza, Druga i Trzecia). Chodzi o to, że w Nowym Świecie są gildie z różnych stron świata, w których panuje inna strefa czasowa. Podczas takiej Godziny Sądu Twoje lenna są szczególnie narażone na ataki wrogów lub bandytów. W zależności od rangi gildii, częstotliwość i długość Godzin Sądu może się zwiększać lub zmniejszać. Pory Godzin Sądu będzie można też zmienić, co 7 realnych dni.  
 
Screenshot_6
 
Po co są Godziny Sądu? Do zdobywania lenn i uprzykrzania życia wrogom. Podczas Godzin Sądu możesz albo zniszczyć albo przejmować wrogie lenna. I na tym drugim teraz się skupimy.
Żeby przejąć wrogie lenno musisz spełnić kilka warunków:
 • mieć lenno sąsiadujące z wrogim lennem, które chcesz przejąć,
 • musisz “podświetlić” swoje lenno, czyli oznaczyć, że jesteś gotowy zaatakować sąsiada z tego lenna; pamiętaj, że jeżeli to zrobisz, twoje lenno może paść ofiarą ataku innego lennika,
 • wrogie lenno musi mieć poziom t1,
 • w czasie ataku u wroga musi trwać Godzina Sądu.
Jeżeli spełniasz te warunki, możesz zaatakować wrogie lenno, dostać się do outpostu lub monumentu gildyjnego i rozpocząć jego przejmowanie (na razie nie wiadomo ile czasu to będzie trwać). W tym czasie musisz być gotowy na odparcie ataków ze strony właściciela lenna lub jego sojuszników.

 

BITWY INSTANCYJNE (IB)

Bitwy instancyjne to mechanizm umożliwiający przejęcie kontroli nad prowincją lub protektoratem. Żeby wypowiedzieć taką bitwę przeciwko obecnemu namiestnikowi musisz spełnić kilka warunków:
 • twoja gildia musi być w stanie wojny z gildią aktualnego namiestnika,
 • ogłosić to na 24h przed Godziną Sądu wroga,
 • posiadać sąsiadujące z lennem namiestnika lenno lub posiadać lenno w tej prowincji z outpostem pozomu t3.

 

ROZWÓJ POSTACI

Ta mechanika to nowość w Life is Feudal. Dotychczas mogłeś rozwijać umiejętności rzemieślnicze, dodatkowe lub wojskowe, wykonując konkretne czynności. Na przykład: stolarz musiał rąbać drewno, żeby zdobyć biegłość w stolarstwie, i tak dalej.
Teraz niezależnie jaką czynność wykonujesz to Twoje doświadczenie będzie zbierane w… nazwijmy to banku wolnego doświadczenia. Stamtąd trafia ono do umiejętności, które oznaczyłeś jako te, które chcesz rozwijać. Co oznacza, że nie masz wpływu na szybkość rozwijania umiejętności. 

 

Transfer punktów doświadczenia obsługuje skrypt, który będzie rozwijał oznaczone przez Ciebie umiejętności. I tak:
 • od 0 do 30 poziomu – w ciągu kilku minut,
 • od 30 do 60 poziomu – w ciągu kilku dni,
 • od 60 do 90 poziomu – w ciągu kilku tygodni,
 • od 90 do 100 poziomu – w ciągu kilku miesięcy.
A to nie koniec! Niezależnie od tego czy jesteś online czy offline, wybrane przez Ciebie umiejętności są i tak automatycznie rozwijane. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz miał jakieś zapasy wolnego doświadczenia.
exp
Co to oznacza dla starych graczy Life is Feudal? (nieoficjalnie)
Prawdopodobnie całe Twoje doświadczenie zostanie zsumowane i przetransferowane do wspomnianego już banku wolnego doświadczenia. Stamtąd z czasem zostanie przetransferowane do umiejętności, które oznaczysz do rozwijania. Zatem różnica pomiędzy starym a nowych graczem będzie taka, że stary gracz nie będzie musiał uzupełniać banku wolnego doświadczenia.
 

NOWE SKILLE

Nowy patch namieszał też mocno w drzewku umiejętności rzemieślniczych. Mimo wipa mapy, postacie graczy nie zostały zresetowane. Jednak nie oznacza to, że każda umiejętność jaką rozwinąłeś na postaci ma ten sam poziom. O tym pisaliśmy wyżej. Poniżej przedstawimy Ci różnice pomiędzy nowym a starym drzewem umiejętności rzemieślniczych.

 

stare drzewo skilli

stare drzewo skilli

PRZYKŁAD:

Jeżeli chcesz zostać rzemieślnikiem, a konkretnie inżynierem wojskowym, musiałeś rozwinąć:
 • rzemieślnika do poziomu co najmniej 60 punktów,
 • następnie stolarza też co najmniej do poziomu 60,
 • następnie fleczera też co najmniej do poziomu 60,
 • aż w końcu mogłeś rozwijać inżyniera wojennego nawet do 100 poziomu.

STARE DRZEWO UMIEJĘTNOŚCI

Dotychczas miałeś 3 główne ścieżki rozwoju postaci: rzemieślnika, przyrodnika i łowcy. Każdą z umiejętności przypisanych do tych grup mogłeś rozwinąć od 0 do 100 punktów. Czy można było być mistrzem we wszystkim? Nie. Na serwerach Life is Feudal podstawowy skill cap, czyli minimalna ilość punktów, którą możesz rozdać pomiędzy umiejętnościami wynosi 400 punktów (wartość możesz powiększyć maksymalnie do 600 punktów, rozwijając w postaci cechę INT (inteligencja). I tak:
 • jako rzemieślnik mogłeś wybrać cztery ścieżki rozwoju: budowniczego, górnika, stolarza lub kowala (oczywiście w każdej tej ścieżce były też dodatkowe specjalizacje),
 • jako przyrodnik mogłeś wybrać trzy ścieżki rozwoju: leśnika, rolnika/kucharza oraz lekarza/alchemika.
 • jako przyrodnik mogłeś w zasadzie wybrać jedną ścieżkę rozwoju: hodowcy, który mógł się specjalizować w krawiectwie lub szkoleniu koni bojowych.
Oczywiście mogłeś mieszać różne umiejętności, to znaczy, mogłeś być jednocześnie stolarzem, jak i leśnikiem. Zasada rozdawania punktów jest taka: rozwijając daną umiejętność musiałeś na niej osiągnąć minimalnie 30 puntów, żeby odblokować następną w drzewku. Jednak jeżeli chciałbyś, aby ta następna umiejętność przekroczyła 29.9 punktów, wcześniejsza umiejętność musiała osiągnąć co najmniej 60 punktów. I tak dalej.
 

NOWE DRZEWO UMIEJĘTNOŚCI

W nowym drzewie będzie 7 oddzielnych ścieżek umiejętności, tj.:
 • budowniczy,
 • górnik,
 • stolarz,
 • kowal,
 • rolnik,
 • przyrodnik,
 • hodowca.
nowe drzewo skilli

nowe drzewo skilli

Reszta pozostała bez zmian.

HANDEL

Wraz z patchem 0.2.0 zmienił się też system dotyczący handlu. Dodano możliwość wystawienia kontraktów sprzedaży i kupna, zamówienia przesyłek kurierskich (przedmioty, które kupiłeś na rynku mogą zostać przetransportowane do faktorii handlowej, w której robisz zakupy), a co najważniejsze – zmieniono interface samej faktorii.
Zacznijmy zatem od końca. Przeprojektowano całkowicie interface faktorii handlowej. Dzięki niemu możesz sprawniej przeglądać kontrakty sprzedaży i kupna tak, aby szybciej znaleźć to czego szukasz. 

 

trade_post_2

KONTRAKTY

Jeżeli potrzebujesz jakiś produkt, który sam nie możesz wyprodukować lub Ci się po prostu nie chce (na przykład broń), a w żadnej faktorii handlowej nie możesz jej znaleźć, teraz będziesz mógł stworzyć kontrakt kupna. Tym samym dasz znać innym rzemieślnikom, że jesteś zainteresowany kupnem takiego towaru i być może ktoś odpowie na Twoją potrzebę. 
W takim kontrakcie musisz określić: co chcesz kupić, jakiej jakości i za ile.

 

trade_post_1

SKUP / WYKUP

Poza mechaniką kontraktów dodano też opcję skupu lub wykupu towarów. To znaczy, że wystawiając kontrakt kupna lub sprzedaży możesz zaznaczyć dodatkową opcję „częściowego skupu lub wykupu”. Jeżeli Twój kontrakt jest duży i nie może zostać zrealizowany przez jednego rzemieślnika, z pomocą mogą przyjść inni. W takim przypadku wartość kontraktu dzieli się proporcjonalnie pomiędzy poszczególnych rzemieślników, którzy zrealizowali Twój kontrakt.

 

USŁUGI KURIERSKIE

Mechanizm ten jest banalnie prosty. Jeżeli masz kasy jak lodu i nie chce Ci się ruszyć dupska… to płacisz innym, żeby dostarczyli kupione przez Ciebie towary do Twojej twierdzy lub wioski. Usługę tę realizuje Korona i jest całkowicie bezpieczna. Twoje towary już po chwili możesz znaleźć w swojej faktorii handlowej, z której dokonałeś zakupu.

 

DORADCA

Nową opcją w LiF MMO 0.2.0 jest doradztwo. W skrócie chodzi o to, że doświadczeni gracze mogą pomóc i podzielić się wiedzą z nowymi. Jednak coś za coś. W tej mechanice będzie można połączyć przysłowiowe „przyjemne z pożytecznym”. Nowy gracz może zgłosić się do doświadczonego gracza z prośbą o pomoc w poznaniu gry, zaś ten drugi dostanie za udzieloną pomoc nagrodę
Jak znaleźć takiego doradcę?
counselor_ui_2
 
Kiedy nowy gracz pojawia się na Newbie Island, czyli początkowej wyspie, może poprosić o pomoc, naciskając klawisz F1 (menu pomocy) i wybierając kartę „Spytaj gracza”.  Znajdzie tam listę graczy (tak jak na grafice wyżej), którzy zgłosili się do udzielenia pomocy. Będziesz tam mógł znaleźć informacje dotyczące tego:
 • w jakim języku może być udzielona pomoc, 
 • w jakich godzinach dostępny jest patron,
 • w jaki sposób możesz z nim się skontaktować,
 • oraz jak dany patron jest oceniany przez innych graczy, którym pomagał.
Jeżeli Doradca połączy swoje konto Life is Feudal z kontem Discorda, kontakt ten będzie o wiele łatwiejszy. Po połączeniu kont czat pomiędzy graczem a Doradcą będzie połączony z systemem prywatnych wiadomości na Discord. Uwaga! Doradcy mogą pomagać wielu początkującym.
Po przeniesieniu postaci z Newbie Island na główny świat każdy uczeń będzie mógł wystawić ocenę swojemu Doradcy. Jeżeli Doradca się nie spisał, może otrzymać nie tylko niską ocenę, ale i niską nagrodę. Skala oceny jest pięciostopniowa, gdzie 5 gwiazdek oznacza najwyższą ocenę i wysoką nagrodę dla Doradcy (5 gwiazdek = 5 dolarów w God Favor). Dodatkowo każdy Doradca ma swoją rangę. Im więcej osób przeszkoli, tym wyższa ranga i ewentualna nagroda!
 
CHCESZ SIĘ DOWIEDZIEĆ WIĘCEJ, ZOBACZ OSTATNI STREAM AMA…
ODWIEDŹ TEŻ OFICJALNĄ STRONĘ TWÓRCÓW GRY, NACISKAJĄC IKONĘ NIŻEJ…